Užití želvího masa v českých zemích
Želví maso je další zapomenutou potravinou, které se v českých zemích v minulosti jedlo a dnes je již prakticky zapomenuto. Recepty na přípravu želv se nicméně dochovaly v literatuře. O chovu želv na maso se zmiňuje již v polovině 18. století Třeboňsky archivář a přidal i podrobný návod na jejich úpravu. Želvy je podle něj nejlepší chovat v zajetí doma nebo na zahrádce. Další upotřebení našli želvy v období nedostatku kolem roku 1817, kdy se z nich vařila polévka, nebo dělala paštika. Autor knihy také krátce zmiňuje, že ještě na začátku 20. století byli želvy jídlem gurmánů. Bohužel dnes je konzumace želv nemožná, neboť želvy nejsou vedeny hospodářské zvířata a není povoleno (pod pod hrozbou pokuty, nebo dokonce trestu vězení) jejich zabíjení za účelem konzumace. Zákon v současnosti umožňuje ze všech plazů konzumovat pouze krokodýlí maso.
Zde je v původním znění několik historických receptů z želvího masa. (Čerpáno z knihy Čeňka Zíbrta Česká kuchyně za dob nedostatku před sto lety.)
Paštika s želvou
Položí se šilkrůtě (želvě) rozpálený pohrabáč na hřbet a ona vystrčí hlavu, pazoury a ocas, což se ji hned pryč odseká, pak omyje, s vodou povaří, zasolí a uvaří do měkka. Zatím se udělají knedlíčky ze štiky. Maso se drobně zkrájí a v hmoždíři stluče, dá se k němu houska ve smetaně zavařená, utře se k němu kousek másla, dá se k němu pár syrových žloutků, trošku květu, osolí se a dobře se vším smíchá, pak z něho nadělají knedlíčky a vysmaží se. Když jest šilkůta měkká, vyndá se, v studené vodě omyje a rozebere, oloupe se jí spodní skořápka, po kousku se vykrajuje, černá kůže se z ní pryč sejme, vajíčka se zvlášť vyberou, pak se srovná do kastrolu a pěkně bílé jako kuřata se zadělá a povaří, potom se k ní dají ty knedlíčky, zelená petržel, a jestliže máme, karfiol nebo také špargl. Udělá a upeče se paštika z máslového těsta, a když se má stůl nésti, složí se do ní ta šilkrůta s knedlíčky.
Želvy v citronové omáčce
Vezmi vyčištěné maso ze želv, vajíčka a játra, na rendlík vezmi trochu omáčky, ve které se všechno vařilo, trochu to zapraš, dej něco šafránu, koření a citronové šťávy k tomu a nech vařiti. Když se to dobře uvaří, dávej je s omáčkou na mísu, kousek másla k nim, pak nakrájej též podlouhlých citronových kůrek na ně.
Napsat komentář